A minőségi gyep kialakításának előfeltétele a rendszeres fűnyírás. A gyakori nyírás oldalhajtások kialakítására készteti a gyepet és növeli sűrűségét. A gyep nyírása során megakadályozzuk a pázsit magszárba szökkenését, tovább erősítve a vegetatív hajlamot, ami hosszabb élettartamban nyilvánul meg.
A nyírási magasság csökkentésével a fűnek egyre kisebb lesz a gyökértömege, valamint a tápanyag tartaléka. Figyelembe kell tehát venni, hogy minél kisebbre vágjuk a pázsitunkat, annál érzékenyebbé tesszük azt a szárazsággal, betegségekkel, valamint az ápolási hiányosságokkal szemben.

Forrás: https://www.milorganite.com/blog/Lawn/six-tips-lawn-mowing
A gyep nyírási magasságának megválasztásánál ezért kompromisszumot kell találni egyrészt a növény tűrőképessége, másrészt a felhasználás igénye között.
Kedvezőtlen időjárási viszonyok között (pl. szárazság, hőség) a nyírási magasság emelésére van szükség. Ez a gyepünket nagyobb gyökértömeg képzésre serkenti. Ennek gyakorlati haszna egyrészről a talaj nagyobb beárnyékolása, valamint a mélyebb gyökeresedés következtében fellépő fokozott szárazságtűrés. A nagyobb levélfelület következtében fellépő fokozott tartalék tápanyag képzés az általános kondíció javulásában mutatkozik meg. Általánosságban elmondható, hogy minél rövidebb a nyírási magasság, annál fokozottabban kell a nyíráson kívüli egyéb ápolási műveleteket elvégezni.
A nyírás gyakorisága szoros összefüggésben van az egyéb ápolási műveletekkel, a gyep típusával, faj és fajtaösszetételével, tápanyag-ellátottságával, öntözéssel, évszakkal, gépparkkal, gyepfelület minőségével, stb.
Az általános nyírási magasság dísz- és sportgyepnél általában 3,5-5 cm. Nyírásonként a levélhossz 1/3-át szabad csak egyszerre eltávolítani. Ha ennél többet vágunk, a gyepet nagy stressznek tesszük ki, mivel így a növény elveszti levélzetének nagy részét.
Ha a gyepünk még is túl nagyra nőtt, érdemes két lépcsőben elvégezni a fűnyírást. Először magasabbra állítani a gépet és így elvégezni a nyírást, majd másnap egy alacsonyabb pozícióban megismételni, immár a szokásos magasságban. Ugyan ez a kert tulajdonos részéről több ráfordítással jár, azonban meghálálja majd a gyep az erőfeszítéseinket.

Gyakori kérdés, hogy a levágott nyesedék rajta maradhat e gyepünkön, mint tápanyag utánpótlás. Erre csak a helyi viszonyok ismeretében lehet konkrét választ adni.
Mindenesetre csak száraz időben végzett gyakori nyírások és biológiailag kellő talajélet mellett képzelhető el a nyesedék mulcsozása.
Amennyiben a mineralizációs folyamatok nem kellően gyorsak, erőteljes gyepfilc képződés léphet fel a maga káros következményeivel.
Nyesedék eltávolítása mellett szóló érvek:
- nincs gyepfilcképződés
- kisebb fertőzési veszély betegségek iránt
- a szakszerűtlenül rajtahagyott nyesedék által okozott kár (nyesedék alatti fű pusztulása)
Nyesedék rajta maradhat amennyiben:
- gyakori a nyírás, kicsi a nyesedék, száraz az idő
- egyenletes a terítés (pl. hengerkéses fűnyíróval történő nyírás esetén)
- talaj biológiai aktivitása magas –> lebomlás
A vegetáció lefutása során a füveknek április-májusban van a növekedési maximumuk. Nyáron visszaesik a fejlődés sebessége, valamint a magas talajhőmérséklet miatt a gyökérnövekedés és a gyökértömeg is csökken. Kora ősszel a fejlődés újra beindul, augusztus végétől szeptember végéig a tavaszinál kisebb, egy újabb maximumot ér el. Szeptember végétől a nyírások közötti időszak lényegesen meghosszabbodhat. November és március között a gyep nyugalmi időszakát tölti, lényegében alvó állapotban vészeli át a rideg, téli hónapokat.

Forrás: https://greenmanlawncare.co.uk/when-does-the-grass-plant-grow/
A felhasználás célja erősen befolyásolja a nyírások számát és gyakoriságát. Míg egy mező, legelő, külterjes gyep évi 2-3 nyírással kezelhető, egy labdarúgópályánál átlagosan heti 1-2 fűnyírás történik, míg egy golfgreen esetében ez mindennapi nyírást jelent vegetációban.
Apostagi gyepszőnyeg termesztő telepünkön áprilistól szeptemberig 2-3 naponta nyírjuk a pázsitot.
A nyírási magasság mindig kompromisszum a növény igénye és a használat által támasztott követelmények között. A sportgyepnek simának és rugalmasnak kell lenni, hogy a labda megfelelően guruljon, illetve pattanjon. Ez csak alacsony nyírási magasság mellett valósul meg, ami ellentétes a növény igényével.
Ezen alacsony vágási magasságot viszont csak megfelelően gyakori nyírás mellett végezhetjük úgy, hogy gyepünk ne károsodjon.
A következő táblázaton a nyírási magasságokat láthatjuk:
Gyeptípus | Nyírási magasság mm | Gyep magassága mm |
golfgreen | 4 – 7 | 4 – 7 |
fairway | 15 – 25 | 20 – 30 |
focipálya | 30 – 50 | 40 – 60 |
díszgyep | 40 – 60 | 60 – 80 |
park | 50 – 60 | 60 – 100 |
A gyakori és rövid nyírásokat egyes fajok, fajták eltérően viselnek. Általánosságban a finomabb levelű fajták jobban elviselik az alacsony nyírást.
A következő táblázat a nyírási magasság alsó értékeit mutatja egyes fajoknál, ahol még a növény nem károsodik a megfelelő fokozatosság betartása mellett.
Nyírási magasság (mm) | Faj |
5 – 10 | Agrostis stolonifera Agrostis capillaris |
10 – 20 | Poa supina |
20 – 30 | Festuca rubra Festuca ovina |
30 – 50 | Poa pratensis Lolium perenne |
Egy labdarúgópálya évi 30 nyírása mellett évente kb. 1 kg nyesedéket produkál négyzetméterenként. Megfelelő biológiai talajaktivitás mellett ez még képes elbomlani és tápanyaggá alakulni. Nagyobb nyesedékképződés és száraz időjárás elősegíti azonban a gyepfilc képződését.
A nyírás tisztaságát a fűnyíró típusa és állapota határozza meg.
A rotációs/forgókéses fűnyíró a legelterjedtebb a kerttulajdonosok körében. Előnye, hogy árfekvése kedvező, nyírási minősége megfelelő, magasabb fű esetén is bevethetőek. Rengeteg típus közül lehet választani, legyen szó akár elektromos/akkumulátoros vagy robbanómotoros masináról, így mindenki megtalálhatja a pénztárcájához és kertjéhez illő modellt. Az elektromos fűnyírók gyengébbek a robbanómotoros társaiknál, nehezebben bírkóznak meg hosszabbra hagyott vagy a nedves fűvel szemben.

Ökölszabályként igaz, hogy kis kertekben megfelelő választás lehet egy elektromos fűnyíró is. Nagyobb kertekben a robbanómotoros fűnyíró ajánlott, mivel az elektromos fűnyíró vezetékének kerülgetése nagy területen jelentős időnövekedéssel jár.
A hengerkéses fűnyíró szebb vágási minőséget, rövidebb nyírási magasságot tesz lehetővé. Cserébe magas beszerzési és karbantartási költségek jellemzik. A nagyobbra nőtt gyepet nem tudja lenyírni, csak megdönti a fűszálakat. Magánkertekbe csak elhivatottaknak ajánljuk a bonyolult és időigényes karbantartások miatt, azonban megfelelő beállítás esetén a legszebb vágási minőséggel kárpótolja a kerttulajdonost.
A gyep rendszeres nyírása az egyik legidőigényesebb munkafolyamat a vonzó gyep elérése érdekében. A robotfűnyíró használata igen költséges beruházás, de számos előnnyel jár. Előnyei, hogy lényegében zajmentesen végzi a fűnyírást, nem termel zöldhulladékot a mulcsozás miatt, valamint, hogy rengeteg munkától szabadítja meg a kerttulajdonost. Ezeknek köszönhetően a robotfűnyírók ma már egyre elterjedtebbek a házikertekben, a magas beszerzési költséget könnyen ellensúlyozza a rengeteg előny, melyet nyújtani képesek.
Bármely típust is használjuk, mindegyikre érvényes, hogy csak pontos beállítás tesz lehetővé jó minőségű vágást. A legfontosabb a vágókés élessége, mely nélkül nem végezhetünk jó munkát kertünkben.
A tompa vágókés tépi, szakítja a fűszálakat, ezáltal sebezhetővé válik a növény a különböző kórokozók számára. Emellett a gyep esztétikailag sem nyújt szép látványt.
De honnan is tudhatjuk, hogy életlen a kés? A fűszálak ezt is elárulják. Ha azt látjuk, hogy a fűszálak vége foszlik, szalma színű vagy rojtos, biztosak lehetünk benne, hogy a vágókés életlen, nem végez tiszta munkát. Ebben az esetben azonnali élezés szükséges!

Rojtos, szalma színű fűszál végek árulkodnak a vágókés életlenségéről
Ne feledjük, hogy a fűnyíró eszközök karbantartása is a gyepgondozás része. Használat után mindig mossuk el a gépet és kaparjuk le a vágóasztal aljára ragadt nyesedéket. Ezzel megnyújtható a gép élettartama, kevésbé fog rozsdásodni a gép. A fűnyíró vágóéleket pedig legalább havonta ellenőrizzük, szükség esetén élezzük. Fontos megjegyezni, hogy gombás gyepbetegség esetén érdemes fertőtlenítő alkohollal a vágóéleket áttörölni, ezáltal megelőzhető a fertőzés továbbvitele a kert más pontjaira.